19ספטמבר

כשמוחמד התחיל להניח תפילין

נס פך השמן בימינו אנו

כשמוחמד התחיל להניח תפילין

פייסבוק היא פלטפורמה ארורה: לא רק שהיא מפקיעה את הפרטיות, הנכס האחרון שנותר לאדם המודרני ולא רק שאנחנו מוסרים לה את הדבר היקר הזה באופן וולונטרי (ואין אפילו את מי להאשים), היא גם תוקעת את מי שמנסה בכל זאת להרוויח מהפופולריות לה:
אני מפעיל כידוע אתר VOD של סרטים בתשלום וכמו כל העדר, גם אני מנסה לקדם אותו בפייסבוק באמצעות עמוד.


המלכוד

המלכוד שפייסבוק מציגה הוא כפול:
* אם תנסה לקדם כיום עמוד מסחרי דרך תחומי ענין, אנשים שאתה מכיר וכו', אז פייסבוק תעשה הכל כדי להכשיל אותך, על מנת שתרכוש את קידום העמוד בתשלום.
* אם החלטת בכל זאת לשלם, פייסבוק תשדך לך קהל לא רלוונטי.

דוגמה

קודם כל, יש המוני דוגמאות. זה לא תיאורטי ולא חד פעמי, אלא מתרחש יום יום. אציג אחת קטנה:
לקראת ראש השנה והימים הנוראים, אני מנסה לקדם בפייסבוק סרטים מהפלטפורמה שעוסקים בחגים ישירות או עוסקים בחשבון נפש או במלחמת יום כיפור.
כזה הוא למשל סרטו המצוין של אלירן מלכא 71 מטר מרובע. זכרונות ילדות של צעיר שבית הוריו עומד להיהרס על ידי דחפור. רגע לפני ההריסה, הוא נכנס פנימה, להיפרד מזכרונות הילדות שלו, שהם לב הסרט. אני מאוד אוהב את הסרט. יש בו שילוב מדויק של הומור ועצב.

אז העליתי פוסט עם טריילר של הסרט וציינתי בטקסט במפורש שהוא לקראת הימים הנוראים, ימי חשבון נפש וכו'.

קבלתי שני לייקים: האחד ממוחמד ועוד אחד בערבית, שאני משוכנע משום מה שאינו יהודי, או במילים אחרות, הסרט לא נוגע לו תרבותית, דתית או בכל דרך אחרת (אולי למסר האנושי הכללי שלו, אבל את זה אי אפשר להבין מהפוסט).
כן, אני כבר עונה לכל החכמולוגים: ניסיתי למקד ככל יכולתי את הקהל. לא יכולתי לבחור בחובשי כיפה כי אין פילוח כזה, אבל בהחלט ניסיתי להיות מדויק.
משהו מסריח פה, חברים. הרי אני משלם על כל קליק.

זהו, סיימתי להרצות את טענותיי.

פייסבוק מתבקשת להגיש כתב הגנה, אם כי ברור שאיש לא יטרח לעשות זאת ואנשים כמוני ימשיכו לשלם לה על קידום לא רלוונטי, רק כי אין ברירה.

Posted in הפצה דיגיטלית

Leave a comment

You are commenting as guest.