05ספטמבר

מחקר מענין על מימון המונים

על מחקרים אקדמיים, אג'נדה ומיגדר

מחקר מענין על מימון המונים

פרופסור אורלי שדה ערכה מחקר (עם דן מרום ואליסיה רוב) על מימון המונים מהיבט מגדרי וגילתה שנשים מצליחות במימון המונים, אבל בעיקר על ידי תמיכה מנשים אחרות ותוך היצמדות למיזמים בתחומים הנחשבים מסורתית לנשיים כמו בישול, מחול, כתיבה, אמנות וכדומה.
אמנם לא באופן אקדמי, אבל גם אני עוקב ארוכות אחרי פלטפורמות למימון המונים, לומד את הסטטיסטיקות שלהן, קורא ביקורות וגם חיברתי מאמר ארוך מאוד בנושא של מימון המונים בהקשר קולנוע. ולמה אני כותב את כל זה? כדי להדגיש שהדברים שאומר כאן באים ממידה מסוימת של סמכות ואינם לגמרי באוויר.


ראשית, למה מיגדר?

פרופסור שדה אומרת לכלכליסט שהפער המגדרי פשוט קפץ מבין הנתונים ולא הונח כנקודת מוצא למחקר: נשים מבקשות ומקבלות סכומים קטנים יותר, נשים אינן יזמיות טכנולוגיה, נשים תומכות בנשים ובגברים בעוד שגברים תומכים בגברים וכן הלאה. כנראה שעובדתית היא צודקת, אבל אני חושב שהיא פספסה את הסיפור האמיתי של קיקסטארטר והלכה למקום השבלוני של זעקת הקיפוח, גם אם אינה קשורה (והיא אינה קשורה במקרה הזה).

קישור למחקר המלא

אז איפה הסיפור האמיתי

הדבר הבולט שהבחנתי בו הוא הפער בין אלו שכבר יש להם מוניטין לאלו שאין להם, בלי קשר לשיוכם המגדרי.
הצלחות בקיקסטארטר לא באות סתם ככה משום מקום. המבקש צריך להיות עם קהל אוהדים (fan base) ובאופן טבעי, לאנשים שכבר עשו משהו בחיים להם ושהם ידוענים, לפחות בתחום שלהם, יש סיכוי הרבה יותר גדול.


הדבר השני שהמחקר מתעלם ממנו הוא מידת ההצלחה במונחים מוחלטים: אם יזמית ביקשה 2000$ כי פחדה לבקש יותר והצליחה, אז על פי המחקר היא הצליחה בדיוק כמו מי שביקש 25,000$ והצליח.

אבל זה לא נכון ! כי בהנחה שהתורמים הראשונים הם המעגל הקרוב אליך (חברים ומשפחה), הרבה יותר קל לגייס סכומים קטנים ולצאת עם תמונת ניצחון מדומה.
אתגר גיוס הקהל האמיתי הוא במספרים הגדולים, ביכולת להביא אנשים שאינך מכיר לתרום.
ושוב - בזה אין קשר לגברים מול נשים, אלא למסד האוהדים שיש או אין לך.
אני נדהם מהעובדה שהפרופסורית הנכבדה פספסה עובדה זו, שכבר עלו עליה מזמן ודברו עליה בלי סוף, נוכח התופעה על פיה ידוענים מגיעים משום מקום עם קפיינים ענקיים של מימון המונים וגוזלים את כבשת הרש של היזמים העצמאים הקטנים. עד כדי כך הגיעו הדברים, שישנה קריאה לידוענים להימנע מלהיכנס לקיקסטארטר כדי לא ליצור תחרות בלתי הוגנת (אני מדבר בעיקר על תחום האמנות, שם עיקר המחקר שלי).

המיגדר, אוי שוב המיגדר

נשים יוזמות פחות בתחומים טכנולוגיים. זה נכון באופן מכריע (83% מהיזמים בתחומים אלה הם גברים), אבל לגמרי לא קשור למימון המונים. מימון המונים לכל היותר משקף מגמה חד משמעית זו.
הנחת המחקר, על פיה נשים חוששות שמשקיעים יהססו אם יראו שהמיזם הטכנולוגי מנוהל על ידי אישה, היא לא פחות ממגוחכת. זאת אומרת, נשים הרי מלכתחילה נמצאות פחות בתחומים טכנולוגיים, אז הן לא יצנחו פתאום לתוך מימון המונים עם גיוס טכנולוגי כאשר הן לא נמצאות בתחום!

נכון, אפשר לפתוח שאלה לגבי חינוך טכנולוגי לנשים והאם הרתיעה של נשים מגישה לתחום נובעת מזה שגברים מבריחים אותן, או שזה פשוט באמת לא מענין אותן. אלא שהוויכוח הזה אינו נוגע כאמור לפלטפורמות מימון המונים אלא לתפיסה כלל חברתית. 

Posted in הפצה דיגיטלית

Leave a comment

You are commenting as guest.