13אוקטובר

מעלי סרטונים יצטרכו להצהיר אם קבלו על כך תמורה כספית

רגולציה עצמית מפתיעה של אתר Twitch

מעלי סרטונים יצטרכו להצהיר אם קבלו על כך תמורה כספית

סקירת מוצרים וסרטוני הסבר על כל דבר שאפשר להעלות על הדעת, הם ז'אנר מאוד פופולרי. סקירת מצלמות, סקירה והסבר על שיטות טיפוח יופי, שיעורי מוסיקה לאלפיהם, תיקון מכונית, צביעת בית ועוד ועוד, בכל תחום שאפשר להעלות על הדעת.
החברות המסחריות ערות לתופעה הזאת ומציעות לא פעם לאנשים מובילים בתחומם, לסקור מוצר שלהם בתשלום. המצב כיום ביוטיוב למשל הוא, שיוצרי סרטונים כאלה אינם מחוייבים על פי מדיניות האתר להצהיר על כך שקבלו תמורה. יש אמנם הנחיה כזו מטעם הרשות הפדרלית לסחר (FCC), אך יוטיוב עצמם לא אוכפים את המצב.
יוצאי הדופן עושים זאת על דעת עצמם, כמו למשל JuicyStar07, הלוא היא Blair, גורו טיפוח יופי, שמזכירה בטקסט המלווה את הוידאו שקבלה חסות מ - Schick, אם כי היא מציינת שהדעות הן עצמאיות שלה.

החבר'ה הטובים

מי שיוצא דופן בהקשר זה הוא האתר Twitch. מנהלי האתר החליטו על דעת עצמם שמעתה יחייבו מעלי סרטונים להצהיר אם קבלו תמורה כספית על קידום וידאו. אתר Twitch מציד סרטונים בהם שחקני וידאו און ליין מתעדים את עצמם משחקים. כן, זה משעמם כמו שזה נשמע, אבל זהו אחד האתרים המצליחים בעולם, כי זמן השהיה בו מול מסך של נגן אחד הוא מעל ומעבר לממוצע המקובל באתרים בכלל ובאתרי וידאו בפרט. כל כך מצליח, שנמכר לא מזמן במליארד דולר.
מרקו די-פייטרו, סמנכ"ל השיווק, מסביר בפוסט ארוך מה עומד מאחורי מדיניות השקיפות הזו. לדעתו, משתמשים סומכים על יוצרי סרטים ומקבלים את דעתם כנקיה. כדי לשמר מעמד זה, יש לקבע בכללים את האמינות המתמשכת של יוצרי הוידאו.

יש כאלו שחושבים שצריך לתת למשתמשים להחליט לבד. אני מנחש שאותם אנשים הם אינטרסנטיים ושגילוי נאות פוגע להם במכירות.
אלא שאותם אנשים היו מאוד מתרגזים אם יצרני מזון היו מסירים את תאריך התפוגה של המוצרים כי "צריך לתת לציבור להחליט לבד, אנשים הם מספיק חכמים." הם גם היו עומדים אובדי עצות בצומת סואן בו אין רמזורים, רק כי מישהו החליט ש"אנשים יכולים להסדיר לבד את התנועה בהסכמה הדדית."

 את האנלוגיות האלה אגב, אני חייב לד"ר תהילה שוורץ אלטשולר, חוקרת תקשורת בכירה ומחברת מחקר יישומי על תוכן שיווקי בישראל. במחקר היא קוראת לרגולציה, שלפחות תאסור על תוכן כזה בתוכן חדשותי ובתוכן המופנה לילדים. בשאר המקומות היא מבקשת לסמן אותו באופן ברור.

[אנקדוטה: הבת שלי שיחקה עד לפני כמה דקות במשחק אינטרנט און-ליין ישראלי מפורסם. היה בכל פינה תוכן שיווקי אגרסיבי של מותג מזון ישראלי מוביל. הבת שלי אמרה בתמימות: אבא, אתה חושב שהם (חברת המזון) שלמו על זה?... - וזה עוד אחרי שהסברתי לה מהו תוכן שיווקי. אני מניח שילדים אחרים מודעים לכך עוד פחות, אז קל וחומר מי שנחשפה, ועדיין לא משוכנעת עד הסוף שמנסים למכור לה]

גילוי נאות, אם כבר מדברים: הפקתי וביימתי סרט המסביר מהו תוכן שיווקי. זהו סרט אינטרקטיבי ואפשר לראות אותו ולקרוא עליו כאן באתר.
גילוי נאות 2: הפוסט הזה מבוסס (אם כי הוספתי עליו רבות) על פוסט שפורסם ב - ReelSEO

Posted in הפצה דיגיטלית

Leave a comment

You are commenting as guest.