16נובמבר

סרטים ויראליים: התגלו האחראים לנגיף

18% ממשתמשי האינטרנט אחראים ל - 83% מהשיתופים

סרטים ויראליים: התגלו האחראים לנגיף

איך נוצר סרט ויראלי? - בדרך כלל ההתמקדות היא בשאלה איך ליצור אותו מבחינת התוכן.
קדם ההנחה היא שישנם סרטים מסוימים, שכאשר יווצרו בתנאים מסוימים ויועלו ליוטיוב ברגע המסוים יהיו ויראליים, כלומר יתפשטו כאש בשדה קוצים על ידי העברה מפה לאוזן בגרסה האינטרנטית של הביטוי, המכונה "שיתוף."

ובכן, הכל נכון: תוכן, עיתוי וגם היסטוריה של מעלה הסרט הם תנאים קריטיים. איכשהו, נהוג להניח שהשיתוף, אותה תכונה הכרחית של הפצה אינטרנטית, מתרחשת מעצמה, כאילו משהו הטבוע בסרט גורם לנו באופן בלתי רצוני לרוץ לספר לחבר'ה, שרצים לספר לחבר'ה שלהם וחוזר חלילה.

גלדוול צדק !

המשפט הזה, שבחוגים מסוימים נאמר בהקשר הרב כהנא, נכון בהקשר ההפצה הויראלית למלקולם גלדוול, עיתנואי, סופר והוגה דעות. גלדוול טען, כי סוד ההפצה הויראלית הוא בהגעה למנהיגי דעת קהל, קובעי טעם, אנשים שיש להם  שובל ארוך של עוקבים, שמספיק הינף עכבר שלהם כדי שעדר שלם יצפה באופן אובססיבי בכל וידאו שהוא (או יקרא מאמר, או יצפה בתמונה) כמו ג'וק מסומם בבקבוק (הפעם אני נזקק לפראפראזה על רפול).

בספרו The Tipping Point (תורגם בעברית לנקודת המפנה בהוצאת ידיעות אחרונות) משנת 2000, ניסה גלדוול להתחקות אחרי חוקיות ההתפשטות של תופעות חברתיות מסוימות (לא רק אינטרנטיות). איך משהו מסוים הופך לרווח, ללהיט, למשהו שכולם מדברים עליו או עושים אותו? הוא מנסח מספר כללים, ביניהם חוק המעטים (The Law of the Few), על פיו תנאי מוקדם להפצה של רעיון הוא קיומם של אנשים בעלי כשרון חברתי יוצא דופן לסחוף אחריהם אחרים.
שימו לב, הוא דיבר על אנשים בודדים, לא על מערכות ולא על קמפיינים משומנים (אתם שמעתם את זה בעיתונות בכלל וישראל היום בפרט?).

כבר קמו מערערים על גלדוול, בראשם חוקר השיווק ג'ונה ברגר. ברגר מונה סיבות אחרות להפיכתו של וידאו לויראלי. הוא אינו פוסל את מובילי דעת הקהל כגורם להפצה, אבל מאמין כי ישנם גורמים נוספים כמו האסוציאציות שהוידאו מעורר, האקטואליות שלו לאירועי השעה (מה שמכונה Tent Pole Marketing) והאופן בו הוא מציג אותנו בעיני חברינו כאשר אנחנו משתפים אותו (נוכל להיתפס כמעודכנים כאשר נשתף אותו. כלומר הוידאו עוזר לנו למצב את עצמנו בעיני חברינו).

המחקר

מחקר שנערך על ידי Unruly קובע, באופן מדהים למדי, כי 17.9% בלבד מהמשתמשים חורצים את גורלו של 83% מהוידאו הפרסומי באינטרנט. זוהי קבוצה המכונה משתמשי על: Super users. על פיהם יישק דבר.
אחד הדברים היפים באינטרנט הוא, שמדובר בקבוצה המגוונת ביותר בעולם. הם לא עיתונאים, לא אילי הון, לא פוליטיקאים, לא ידוענים (כלומר, ידוענים בהחלט, אבל לא מתחום הבידור אלא איש או אישה בתחומם), לא תראו אותם על שטיחים אדומים בקאן ובאוסקר, הם לא מתחתנים זה עם זה, לא הולכים לאותם בתי קפה, משחקי כדורגל ותצוגות אופנה, לא עושים סמים יחד ולא רוקדים על אותה יאכטה. למעשה, הם כלל לא יודעים שהם חלק מקבוצה, שכן מבחיתנם, קהל האוהדים שלהם (חברים, עוקבים וצופים) הוא המילייה האמיתי שלהם.

  • 42% מהשיתופים נעשים תוך 3 ימים מההעלאה.
  • 60% מהשיתופים נעשים דרך פייסבוק.
  • טוויטר אחראי ל - 13.8% מהשיתופים.
  • גוגל פלוס אחראי ל - 9.3%. תודו שזה יותר ממש שחשבתם, אם אתם מכירים בכלל את גוגל+
  • 5.7% מהשיתופים נעשים דרך הרשת החברתית טמבלר (tumblr)
  • שמחה שהוידאו גורם, היא אחד הגורמים המרכזיים להפצה של סרטון

להורדת המחקר על שיתוף וידאו

Posted in הפצה דיגיטלית

Leave a comment

You are commenting as guest.