17פברואר

משהו דוט קום

משהו דוט קום

על ההצלחה של בית הקלפים, הפקה של אתר אינטרנט, שהיה לפני כמה שנים ספורות רק ספריית השאלה, כבר כתבתי רבות.
ואז בא פרס גלובוס הזהב לשנת 2015 ושם זכתה הקומדיה Transparent בפרס
הסדרה, למי שלא יודע, הופקה על ידי אמאזון. כן, אמאזון דוט קום, אותו אתר שהתחיל ממכירת ספרים וניתן לרכוש בו כיום כמעט כל מוצר שיעלה על הדעת. עיקר כוחו של אמאזון, לפחות בדימוי הציבורי, הוא במכירת מוצרי צריכה: אלקטרוניקה, הלבשה, נעליים, מוצרי אופנה,  גאדג׳טים וגם סרטים, אם כי סרטים מוכנים.

אז מתברר שדימוי לחוד ומציאות לחוד: כבר מזה מספר שנים, אמאזון מפעילה את האולפנים - Amazon Studios. כדרכה, אמאזון לא משחקת את המשחק המקובל, אלא עושה דברים אחרת, בצורה ישירה ופתוחה: באתר ישנן הגדרות מדויקות מאוד של סוג התוכן שאמאזון מחפשת להשקיע בו (בעיקר קומדיות, התחום בו זכתה בפרס הנ״ל) וכל אחד ואחת יכולה להגיש רעיון לבחינה על ידי האולפנים.
את ההפקה בפועל אמאזון תיקח על עצמה, איתכם או בלעדיכם, הזוכים המאושרים, שהתסריט שלהם נבחר.

יחסית לארה״ב ותעשיית הקולנוע, זהו פורמט מהפכני. בהוליווד ובקולנוע המקצועני בכלל, האולפנים הקימו סביבם חומת מגן בדמות סוכנים. הם לא מדברים עם אף אחד, תסריטאי, במאי או שחקן, אם אין לו או לה סוכן או סוכנת.

אבל האם הם באמת מגנים על עצמם?
אין ספק שיש הרבה מהומה וכאב ראש המתלווים למתן האפשרות לכל אדם מכל העולם ללא אבחנה להגיש רעיון לתסריט להפקה. אני בטוח שהרבה זבל יומרני מוגש, מכל מיני תמהונים שמשוכנעים שיש להם רעיון או תסריט לסרט נפלא ביד.
תסריטים הם תחום רומנטי והסף לכאורה נמוך: בסך הכל מילים כתובות, לא?
בפועל, כמובן שלא. זהו תחום מקצועני, בעיקר בקולנוע המסחרי.
אז הוליווד מקיפה את עצמה בחומות של שומרי סף עם תנאי סף דרקוניים.
אמאזון לא.

הוליווד בדרך גם מאבדת כמות מסוימת של רעיונות נפלאים, של אנשים שהם מאוד יצירתיים אבל לא מספיק אמביציוזייים או פשוט ביישנים.
ומי אמר שתסריטאית טובה חייבת להיות בולדוזר? 
זה הכוח של אמאזון וזו הרוח הרעננה שהיא מביאה.

אני שמח על הזכיה בפרס מסיבה כפולה: ראשית, משום שהיא משנה כאמור את כללי המשחק ונותנת סיכוי לכולם. לסטודנטים שלי למשל ספרתי על האולפנים של אמאזון. למה לא בעצם? אין מגבלת טריטוריה להגשה. על הוליווד לא אספר להם, כי ברור שלשם כך הם צריכים לנסוע ללוס אנג׳לס, לעבוד בשכר רעב בעבודה מזדמנת וקרוב לוודאי שלא חוקית, לחזר על הפתחים, לחכות עד אין קץ ואולי כעבור שלוש שנים לפגוש מישהו שמכיר מישהו, שיכול להמליץ על מישהי, שתביא אתכם לפגישה בה אולי יקרה משהו.

החסרונות של השיטה ההוליודית
האם הויה דולורוזה הזו הכרחית כדי לזקק את הרעיונות הטובים, בבחינת ׳החזק שורד׳? - אני חושב שההפך, שכמות הרעיונות הטובים שלא מגיעים לידי בדיקה, גדולה לאין ערוך.
הסיבה השניה שבגללה אני שמח היא שאמאזון, כמו נטפליקס, הוכיחו ש״משהו דוט קום״ יכול לשנות את כללי המשחק.

מי שרוצה הוכחה לזלזול הבלתי מוצדק שמפגינים אנשי הקולנוע המסורתי כלפי אתרים, מוזמן/ת לקרוא את המאמר שכתבתי על מה שהוא בעיני הטעות הגדולה של בתי הספר לקולנוע. שם יש תיאור של שיחה שערכתי עם בכיר בתחום הקולנוע בישראל, בה הוא נחרד מהאפשרות לשלוח סרט גמר של הסטודנטים שלו לאתר סרטים על פני פסטיבל מהזן הישן, למרות שהבאתי לו עדויות חותכות על כך שמבחינת כמות צופים ופתיחת דלתות מקצועית,  האתר Short of the Week עולה על מרבית פסטיבלי הסרטים בעולם.

יאללה, תשתני כבר, ישראל המאובנת שלי.
 

Posted in הפצה דיגיטלית

Leave a comment

You are commenting as guest.