27מאי

עד כמה הסרט שלכם משפיע?

עד כמה הסרט שלכם משפיע?

יוצרות ויוצרי קולנוע רוצים לשנות את העולם. זה נכון בעיקר בתחום התיעודי, אבל לא רק. סרט נתפס ככלי להעלאת מודעות, להפניית זרקור, לשבירת סטגימות, לשינויי חקיקה, ליצירת אווירה ציבורית, לחיזוק לובי, להעברת אג'נדה בצורה משכנעת.

מייקל מור הוא אולי היוצר הכי מפורסם בתחום של שינוי חברתי, שכן הצהיר בגלוי שמטרתו היא למנוע בחירה נוספת של הנשיא בוש על סרטו פרנהייט 9/11
מור אמנם לא הצליח לשנות את המציאות הפוליטית, אבל בהחלט הצליח לשנות את מאזן חשבון הבנק שלו. האופן הפרובוקטיבי והכוחני בו הוא עושה את סרטיו השתלם לו. יש עליו הרבה מאוד ביקורת בענין, לדעתי גם מוצדקת, אבל נניח לזה עכשיו.

יוצר אחר, סנדי דובוסקי, אף קרא לחברת ההפקה שלו סרטים שמשנים את העולם, לא פחות. דובוסקי יצר את הסרט לפניך ברעדה על הומואים יהודים דתיים. ההתרשמות שלי היא שהוא די הצליח. אמנם הומואים דתיים לא יכולים לסמן V מוחלט, אבל יחסית לעבר, נראה שמעמדם עבר שינוי בעולם הדתי אורתודוכסי.

האתגר

נישאר עם הדוגמה של 'לפניך ברעדה,' סרטו של דובוסקי: בהנחה שהיחס להומואים דתיים אכן השתנה ב - 12 השנים האחרונות, איך נוכל לדעת שהסרט של דובוסקי הוא זה ששינה את התודעה ולא מצעדי גאווה, עמותות דוגמת הו"ד ועוד עשרות מאמרים וכנסים? - בשיטות מחקר קוראים לזה בידוד משתנים, כלומר היכולת לומר שגורם מסוים הוא זה שהשפיע ולא גורמים אחרים. במעבדה אפשר ליצור בידוד משתנים, בחיים יותר קשה, מהסיבות הנ"ל.
מה עושים? האם מותרים על המדידה ונשארים עם תחושת הבטן?  
במכון הרמוני בארה"ב החליטו לנסות וליצור מדד מדויק.

השיטה

אחת הדרכים המקובלות בעולם הקולנוע היא למדוד רייטניג כאשר מדובר בסרט טלוויזיה, לספור הקרנות פומביות (עם או בלי תשלום) ולסכם הכנסות ממכירת כרטיסים. אלו מדדים חשוב, אבל בהחלט לא סופיים כאשר מדובר ברצון לשינוי חברתי בעקבות סרט.


במכון הרמוני יצרו כלי מדידה בשם Story Pilot. כלי זה מודד באופן מתמטי, על ידי התחברות למסדי נתונים, מספר צפיות בעמודי ויקיפדיה של הסרט, כמות טוויטים, אזכורים באתרי חדשות, כמות אוהדי ועוקבים בעמודי פייסבוק של הסרט - בקיצור, מדיה חברתית לסוגיה.
מבחינת הרציונל, הדבר דומה לספירת כמות ציטוטים, על פיה מודדים את מידת השפעתם של מאמרים אקדמיים. 

 story-pilot-1

המסקנות משיטה זו מענינות מאוד. ראשית, הן מסתדרות עם ההיגיון. שנית, הן מראות השפעה לטווח ארוך. קחו לדוגמה את הגרף שכאן למעלה. הוא מייצג את כמות הכניסות לעמוד הויקיפדיה של הסרט Jesus Camp.
הסרט עוסק בקיטנות לחיזוק ערכי הנצרות לילדים באזור גיל 6. הוא הצליח מסחרית (קרוב למליון דולר הכנסות מהקרנות) ועורר הרבה רעש בשעתו, שכן לא מדובר בקיטנות כיף קיציות בכנסיה הקרירה, אלא (לדעת המבקרים) בשטיפת מוח לקטינים חסרי יכולת שיפוט והגנה, במטרה להפוך אותם לכאלו המוכנים להקריב עצמם למען הפצת הנצרות בכל מחיר.

מדידת ההשפעה

הסרט יצא ב - 2007 ואז גם נערכו רוב ההקרנות שלו (הנתונים נמצאים בעמוד המוקדש לו ב - Story Pilot). הגרף יורד בחדות לאחר שנה זו. לעומת זאת, כמות הכניסות לדף הויקיפדיה של הסרט, המוצגות בגרף שלמעלה, ממשיכות להראות על ענין בלתי פוסק בסרט ונושאו. אם תרצו - זוהי הוכחה ניצחת להשפעה החברתית שלו לאורך זמן.

צפו בקטעים מתוך - Jesus Camp

Posted in הפצה דיגיטלית

Leave a comment

You are commenting as guest.