21יולי

למה כריסטופר נולאן שונא את נטפליקס

במאי הקולנוע הנודע חושב שהסטרימינג הורס את הקולנוע

למה כריסטופר נולאן שונא את נטפליקס

נולאן, במאי האביר האפל ודנקירק, שופך זעמו על נטפליקס, בגלל שהיא מדלגת בשרשרת ההפצה על בתי הקולנוע.
לפני זמן מה כתבתי כאן על הניסיון לחסום את נטפליקס מלהתחרות בפסטיבל קאן בעתיד, על ידי הכנסה אד-הוק של תקנה חדשה, המחייבת סרט להיות מופץ קולנועית בצרפת. גם עמדתי על הסיבה הכלכלית ולגמרי לא אמנותית של התקנה הזו וטענתי שמדובר במלחמה אבודה וכי כדאי שבקאן ישנו את טעמם לפני שיהפכו לא רלוונטיים.

לא רלוונטים?


כן. מסיבה פשוטה: מבנה השוק משתנה. כיום גופי אינטרנט, כמו אמאזון ונטפליקס, כבר מפיקים סרטים וסדרות שזוכים בפרסים יוקרתיים. הם יודעים את המלאכה, הם לוקחים סיכונים והם גם שוברים את המוסכמות הקדושות, כמו למשל ההחלטה להפיק עונה שלמה של בית הקלפים ללא פיילוט.
אם יש חדשנות, חפשו אותה אצל גופים אלה.

נולאן הנרגן

בראיון ל - IndieWire נולאן אמר כי לדעתו נטפליקס פשוט עושים טעות. הם מפסידים מזה שהם לא נותנים לסרט לרוץ 90 יום כמקובל בבתי הקולנוע לפני שהוא מגיע לאון ליין. 
האמנם טעות?
יתכן כמובן כי נולאן צודק, אבל נטפליקס הוכיחו עד היום כי כל דבר ״לא הגיוני״ שהם עושים מוכיח את עצמו, בטווח הקצר או הארוך. אני מזכיר לקהל הנכבד היושב כאן באולם כי נטפליקס עברו לסטרימינג כבר ב - 2007.
2007 בנאדם! מי העז בכלל להעלות על דעתו בעידן הפרה-היסטורי ההוא לבסס עסק כלכלי מרוויח על סטרימינג????
יוטיוב אמנם שלטו אז ביד רמה, אבל האיכות הממוצעת שם היתה 240, איכות מפוקסלת שעושה כאב בעין,  ויוטיוב הפסידה מליונים כל שנה. אלמלא הכיסים העמוקים של אמא גוגל, יוטיוב כבר היתה אז נסגרת.
לנטפליקס לעומת זאת היתה באותה שנה רשת הפצה יעילה של DVD בדואר וכולם היו מרוצים.
ואז, בניגוד לכל הגיון, הם החליטו לעבור לסטרימינג. השאר הוא היסטוריה.
אז אפשר להניח שהם אינם צריכים לקבל יעוץ עסקי מנולאן.

עוד פעם שיטת החלונות?

כאשר נולאן מדבר על חלון 90 הימים, הוא מתכוון לשיטת חלונות ההפצה המפורסמת והמיושנת.
בדיוק כשם שבמשרדי ממשלה מסוימים במדינה מזרח תיכונית אחת עדיין יש פקידים שמתעקשים לקבל פניות רק בפקסימיליה. ההיצמדות המוכרת הזו למוכר ולישן, כי הוא נוסך ביטחון. 
קוראי הנאמנים יודעים שאני לא רק מקטר או מלגלג, אלא גם מוכיח את טענותיי, אז הרשו לי להפנות אתכם למאמר נרחב שכבר בטח קראתם, המפריך אחד לאחד את כל המיתוסים הקשורים לשיטת חלונות ההפצה.
לא זו אף זו, אני טוען, בעזרת הוכחות, ששיטת ההפצה הבו זמנית (בו זמנית לכל סוגי המדיה) דווקא עוזרת לקדם את הסרט.

טכנולוגיה

נולאן אף טוען באותו ראיון שהסרט שלו, דאנקירק, הוא דוגמה מצוינת לכך שסרטים צריכים לראות בבתי הקולנוע. אני רוצה שאנשים ירגישו שהם נמצאים בשדה הקרב, הוא אומר.
שזה נכון בעקרון, אבל עם שתי הסתיגויות:
הראשונה, שנולאן כנראה לא ניסה לחוות סרט במשקפי VR.
השניה, שסמסונג הוציאה לשוק מסכי LED ענקיים שנמצאים בהישג ידם של אנשים פרטיים ושהם כל כך איכותיים, שסביר להניח שיחליפו את מסכי ההקרנה בטווח כזה או אחר של זמן. אז אם יהיה לכן מסך כזה בסלון או שתלכו לראות סרט במתנ״ס, כנראה שבכל מקרה תחוו בקרוב חוויה קולנועית מבלי להיות שם (וכן, סאונד זה ענין אחר. על כך אין ויכוח). 

No video selected.

Posted in הפצה דיגיטלית

Leave a comment

You are commenting as guest.