09יוני

טלטלה לקראת התיצבות בשוק הוי.או.די

אחרי הצפת שירותים, שוק הצפיה הישירה מתחיל להיראות סימני התבגרות

טלטלה לקראת התיצבות בשוק הוי.או.די

הנתון הבא מספר בקצרה את רוב הסיפור: ב - 2015 הושקו 34 שירותי סטרימינג. ב - 2017 רק 10.
עוד נתון: שירות הסטרימינג SeeSo של NBC נסגר, למרות שדמי המנוי שלו היו נמוכים: רק 4$ דולר בחודש.
כך על פי מחקר של חברת היעוץ LEK.  

משמעויות

* השוק מתחיל להיות מוצף.
*הולכים לקראת התיצבות והתבגרות השוק (maturity, סליחה על המילה המוזרה בעברית, מודע לקונוטציה של טריקת דלתות ופצעונים).

לקח זמן לכל השחקנים, פרט לנטפליקס, שהחלו עם סטרימינג כבר ב- 2008, להבין שהרוח נושבת לכיוון צפייה ישירה לסוגיה (עם או בלי מנוי, עם או בלי תשלום). מהרגע שהאסימון נפל, התחילה דהרה חסרת מעצורים וכספים רבים נשפכו. חלקם נשטפו ונעלמו, כמו אלו של NBC/קומקאסט.
במקביל, כמו שאנחנו רואים בישראל, ספקי הכבלים והלווין מתחילים להשיב מלחמה באמצעות חבילות רזות וזולות, כאשר הם מבליטים את יתרונותיהם היחסיים, כמו יציבות ומיידיות בשידור.
באופן צפוי למדי, זה יחסית מצליח להם. כי כמו בפוליטיקה, יותר קל לשמר כוח ולהישאר עם הקיים מאשר להעלות מתחרה חדש. בישראל אגב זה מצליח פחות, בגלל שלתמונה נכנס אלמנט הזעם והנקמנות הצרכנית על שנים בהן דפקו אותנו עד העצם עם מחירים מופקעים והיצע מדומה.

איך זה קרה

שילוב של מחיר ותרבות: מנוי לכבלים של טיים וורנר או צ׳ארטר ספקטרום עלה בין 75-100$ לחודש. מנוי לנטפליקס כידוע עולה באזור 10$. ואכן, במהלך 2017, 3 מיליון מנויים זנחו את שירותי הטלוויזיה המסורתית בתשלום בארה״ב על פי סקר של SNL Kagan. רק 10% שוקלים לחזור (דגש על ׳שוקלים׳, עוד לא עשו זאת). אחוז משקי הבית המנויים לטלוויזיה בתשלום בארה״ב ירד מתחת ל - 80%, שיעור נמוך היסטורית.
כאמור, לא מדובר רק במחיר. זה גם ענין תרבותי. רבים מילידי שנות התשעים, שכבר מחזיקים במשקי בית משל עצמם, מעולם לא היו מנויים של שירות טלוווזיה בתשלום כלשהו (Cord Nevers). בשבילם מדובר ב״משהו של ההורים״, בערך כמו פייסבוק, דרכו מן הסתם הגעתם לכאן, אהמ:)

מסקנות

אלכס אוואנס מחברת היעוץ LEK הנ״ל מסכם זאת כך: השוק הולך לקראת התיצבות עם מספר מועט של שחקנים, ככל הנראה נטפליקס, הולו ואמאזון פריים וידאו. במקביל אליהם, יש מקום לספקי נישה קטנים עם היצע ייחודי ואיכותי. כל האחרים כנראה יושמדו.

קראו את תקציר הדו״ח, עם מובאות נוספות כאן

Posted in הפצה דיגיטלית

Leave a comment

You are commenting as guest.