21ספטמבר

איך הפכה ויקיפדיה לקפואה, מאובנת ומלאת תככים

ולמה כדאי שתדעו כל כך

איך הפכה ויקיפדיה לקפואה, מאובנת ומלאת תככים

צור ארליך ב - NRG יצר כתבה ארוכה, מעמיקה ומצוינת על ויקיפדיה.
השימוש בויקיפדיה נעשה נפוץ הרבה מאוד באשמת גוגל, שמעלה אותה כתוצאת חיפוש ראשונה ברוב המקרים ואף משלב תמונה ותקציר הדף כקוביה נפרדת לצד תוצאות החיפוש.
כמו כל אדם או גוף כריזמטי, ויקיפדיה שואבת את כוחה מהפסקנות בה המסרים מועברים: ככה זה וזהו.
בכך אין הדבר שונה מבריטניקה הוותיקה. מה ששונה הוא כמובן זהות העורכים, שיכולים להיות כל אחד מכם. לכאורה חגיגה של דמוקרטיה.


האמנם?

כל מי שקצת בענינים, יודע שבפירוש לא חגיגה לדמוקרטיה.
פרופסור קרין נהון, שאינה מוזכרת בכתבה וחבל, חקרה את הנושא וגלתה ש - 80% מהעורכים הם גברים לבנים משכילים עם הכנסה מעל לממוצע.
עכשיו, אותם גברים לא צריכים להתנצל על כך. ההפך: הם הרי מתנדבים.
אלא שיש הטיה הכרחית עם רקע כל כך הומוגני של כותבים.

ויש את הכתבה הנ"ל, שמעבירה את כל המורכבות והמסקנה העולה ממנה היא, שכאשר יש לאנשים כוח, הם ינצלו אותו: ההחלטה מי ראוי להיות עם דף על שמו או שמה נתונה לעורכים וותיקים. הישיבה על כס המשפט יצרה, לפחות בישראל, סטנדרטים מפלצתיים.
קל לנמק את ההקפדה הזאת בשמירה לכאורה על המוניטין של ויקיפדיה, אבל אני חושב שהיא מוגזמת, שהיא מכילה כוחנות יותר מאשר שיקולים עניניים ושבסופו של דבר, ויקיפדיה הישראלית היא זו שסובלת מכך (כותבים בורחים. אני לא מתקרב לשם ויש לי בהחלט מה לתרום).

הזווית האישית

ניסיתי מספר פעמים לכתוב בויקיפדיה. אני כותב היטב, יודע לבצע ויקיפיקציה, שהיא הבאת ערכים מחזקים (סימוכין) חיצוניים ופנימיים (כלומר, מתוך ויקיפדיה) כאחד.
העורכים הוותיקים זרקו אותי, מה זה זרקו? בעטו אותי.
יש להם מדיניות טקסי אליפים מעליבה. מי שלא יודע, אליף הוא כינוי לתלמיד חדש בפנימיה, מקום בו המרחק מההורים יוצר הווי פנימי שקשה לחדור אליו.
טקסי האליפים ההיסטוריים כללו שחיה בצואת פרות (במקרה הטוב, שכן היא צמחונית. יש גם טקסים עם צואת אדם), מטר ביצים על הראש, טבילה במים קפואים ועוד ועוד. רק כי אתה חדש ולא מוכר.

מזכיר לי את החשיבות העצמית שמקבלים גיבוריו של אפרים קישון בשועל בלול התרנגולות (עין כמונים), כאשר הם מתמודדים לראשות הכפר. האנשים הצנועים מאבדים את הראש כי יש להם כח מדומה ביד.
זה בדיוק המצב בויקיפדיה.
ובגלל כל זה, ויקיפדיה מתרחקת בכל יום יותר ויותר מהחזון של מייסדה, ג'ימי ווילס ויורשת את עולם התככים של אנציקלופדיות ממוסדות ומאובנות.

Posted in ניו מדיה

Leave a comment

You are commenting as guest.