07ספטמבר

Second Screen, הטריק שמחזיק את הטלוויזיה

למרות שאני מייחל לדעיכתה, הטלוויזיה ממציאה את עצמה מחדש. למשל בדרך זו

Second Screen, הטריק שמחזיק את הטלוויזיה

Second Screen הוא כינוי לצפיה בטלוויזיה במקביל לשיטוט באפליקציה הקשורה לתוכן הטלוויזיוני.
למשל: אתם צופים בסרט בעודכם מחזיקים באפליקציה. האפליקציה מסונכרת למה שאתם צופים בו מסחינת התזמון, מציגה לפניכם סקר בו אתם נשאלים על דעתכם על הסצנה שזה עתה אירעה או האם אתם אוהבים או שונאים דמות כזו או אחרת. היא גם מבצעת חידון טריוויה בנוגע לסדרה, שהתשובות אליו נמצאות בפרק שאתם צופים בו.


בואו נעצור רגע

אני יכול לנחש את התגובה שלכם. אני נתקל בה בכל הרצאה על הנושא: נחרת בוז ועיקום פרצוף.
"מבחינתי" אומר לי סטודנט חובש משקפיים היפסטריים עבי מסגרת, "קולנוע הוא מדיום בפני עצמו שאינו סובל הפרעה כלשהי. אני צופה בסרטים קולנוע רק בבית הקולנוע, מכבה את הטלפון ומתמכר לחושך שבאולם, הסאונד מהרמקולים הסובבים אותי  והמסך הגדול."

חבריו וחברותיו של הדובר תמיד מהנהנים בהסכמה. הענין הוא שהם מהנהנים בעודם נועצים עיניים בטלפון הנייד. גם הדובר חוזר לטלפון שלו שניה אחרי שכבר להתיז את משנתו.

"אבל אתם כבר שם" אני אומר להם, מופתע מחוסר המודעות שלהם. "תסתכלו על עצמכם עכשיו."
כן, תמיד אפשר לומר, ובמידה מסוימת של צדק, שההרצאה שלי משעממת וסרט טוב מענין ורק לכן הם נמצאים עכשיו עם העיניים בטלפון, שקועים במשחק או קריאת עיתון או פייסבוק.
אלא שרוב האנשים לא סבורים כך. הם לא סטודנטים לקולנוע ומייחסים לסרטים משקל פחות מיתי. מבחינתם, סרט הוא עוד גירוי בתוך ים הגירויים שמציפים אותם.

המספרים שמאחורי Second Screen

second-screen-stats

על פי מחקר של גוגל, נילסן, BskyB, ורייזון וגופי מחקר וחברות מסחריות רבות אחרות, 77% מהצופים בסרטים ותכניות צפו במסך נוסף, מתוכם 49% בטלפון חכם ו - 34% במחשב (יתרת 17% היו עסוקים בדברים אחרים, כמו קיפול כביסה וכו'. אני יודע שהמספרים מבלבלים, אבל מדובר ב - 77% מסך הצופים והאחוזים המשניים מתייחסים ל - 77% כאל 100%. מה כתבתי כרגע??? לא חשוב, תסמכו עליי:)).

אז מה עושים

ישבו חכמי הטלוויזיה וחשבו, גירדו את פדחתם והקישו על הטאבלטים שלהם ובסוף הגיעו למסקנה: "אם אינך יכול לשבור אותו, הצטרף אליו!" הפתגם העתיק עובד שנית. "לפחות" אמרו חכמי הטלוויזיה, "נעסיק את הצופים הסוררים שלנו עם תוכן שאנחנו שולטים בו." כלומר, לא מאהבת מרדכי נעשה הדבר, אלא משנאת האלטרנטיבה ההמנית, כלומר שהצופים יברחו לטוויטר, להתקשקש שם על הסדרה. 

דוגמאות

לסדרת הזומבי The Walking Dead יש אפליקציה שנחשבת נהדרת ומעוצבת לתפארת, המשתפת סקרים וחידוני טריוויה בין צופים בזמן אמת.

vampire-diaries-second-screenלסדרה The Vampire Diaries יש אפליקציה, שמאפשרת לכם ללכוד תמונת מסך ואז להצמיד לה כתובית לטעמכם ולשתף אותה.

TeamCoco היא האפליקציה שמאחורי התכנית של קונאן אובריאן. היא כוללת מה שנקרא אקסטרות, כלומר קטעים שנחתכו בעריכה, מאחורי הקלעים ושטויות מסוג זה.

האחרונה לסקירתנו זו היא tvtag. זוהי כבר עליית מדרגה יחסית לאחרות, כן זו אינה אפליקציה המלווה תכנית טלוויזיה מסוימת, אלא אפליקציה כללית שכל ענינה הוא לרכז את הדיבור שנוצר סביב תכניות בהן צופים. אתם נכנסים לאפליקציה, מכניסים את התגית שמענינת אתכם (שם הסדרה או דמות מרכזתי בה) והאפליקציה מרכזת עבורכם בזמן אמת ובצורת פיד את כל מה שנאמר באותו רגע על ידי צופים אחרים. האמת היא שזה כמו לרוץ אחרי האשטאג בטוויטר וזה בערך מה שהיא עושה, רק ייעודי לטלוויזיה. אגב, הקשישים ואני ביניהם זוכרים שפעם (כלומר, לפני שנה וחצי, זה המון זמן באינטרנט) קראו לה GetGlue והיא היתה להיט תורן בזמנו. עד שנקנתה על ידי iTV, שגם שינו  את שמה וייעודה ועשו בנכס במרכזי שלה, מסד משתמשים גדול, שימוש לטובתם.

Posted in ניו מדיה

Leave a comment

You are commenting as guest.